Modernizace antidumpingových nástrojů EU

Evropská komise podala dne 10.4.2013 pod č. 2013/0103 (COD) návrh na přizpůsobení souboru pravidel EU, kterými bojuje proti nekalé konkurenci dumpingového dovozu a dovozu subvencovaných výrobků.

Dumpingem se ve smyslu Nařízení Rady (ES) č. 1225/2009, o ochraně před dumpingovým dovozem ze zemí, které nejsou členy Evropského společenství, rozumí dovoz výrobku, jehož vývozní cena je nižší, než je běžná cena v zemi, z níž je tento výrobek vyvážen.

Navrhované změny mají upravit antidumpingové a antisubvenční nástroje tak, aby mohly obchod v EU lépe chránit před nekalými dumpingovými praktikami podniků pocházejících ze států mimo EU a rizikem odvetných opatření takových podniků. Antidumpingová a antisubvenční opatření mají vliv přibližně na 0,25 % veškerého dovozu do EU a jsou často jediným způsobem, jak může EU chránit svá výrobní odvětví před škodami způsobovanými nekalými dumpingovými praktikami společností ze států mimo EU.

Legislativní návrh Komise by měl dosáhnout zejména následujících cílů:
– Zlepšit předvídatelnost pro dovozce tím, že je Komise bude informovat o všech prozatímních antidumpingových nebo antisubvenčních opatřeních dva týdny před tím, než taková cla uloží. To dovozcům usnadní jejich obchodní plánování.
– Chránit výrobní odvětví EU tak, že Komise může šetření zahájit z vlastní iniciativy, aniž by musela čekat na oficiální podnět. Tím bude sníženo riziko odvetných opatření ze strany dovozců proti podnikům, které by jinak podnět musely podat.
– Odrazovat ostatní obchodní partnery od účasti na nekalých dumpingových praktikách ukládáním cel na dovoz ze zemí, které využívají nekalé subvence a vytvářejí strukturální deformace na svých trzích se surovinami.

Součástí návrhu Komise je také doplňující nelegislativní návrh, který má usnadnit spolupráci s podniky a profesními sdruženími, kterých se týká antidumpingové šetření. Toho chce Komise docílit prostřednictvím delších lhůt v průběhu vyšetřování, zlepšením sledování obchodních toků, umožněním šetření z moci úřední s cílem zajistit rychlejší reakci proti nezákonnému obcházení platných opatření a podobně.

Návrh Komise musí nejprve schválit Rada a Evropský parlament, jeho právní závaznost se tak očekává v roce 2014.

Pro více informací se prosím obraťte na partnera kanceláře, Mgr. Jiřího Kučeru, e-mail: jkucera@kuceralegal.cz ; tel: +420604242241.

    Máte dotazy na naše služby?

    Ozvěte se nám ještě dnes

    +420 273 134 333