Nový zákon o evidenci skutečných majitelů

Evidence skutečných majitelů je informační systém spravovaný Ministerstvem spravedlnosti a vedený rejstříkovými soudy, v němž jsou evidováni skuteční majitelé právnických osob a svěřenských fondů. Evidence skutečných majitelů není v českém právním řádu novinkou, existuje již v současnosti v zákoně o veřejných rejstřících. Tato úprava však bude zrušena k 1. 6. 2021, kdy nabude účinností nový zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů.V následujícím článku můžete nalézt shrnutí nejdůležitějších povinností dle tohoto nového zákona.

  • Skutečný majitel

Skutečným majitelem právnické osoby a svěřenského fondu je obecně:

  • koncový příjemce, tj. fyzická osoba, která má přímo či nepřímo nárok na podstatnou část majetkového prospěchu ze svěřenského fondu; nebo
  • osoba s koncovým vlivem, tj. osoba, která může bez pokynů jiného přímo nebo nepřímo uplatňovat rozhodující vliv ve svěřenském fondu.

Koncovým příjemcem právnické osoby je osoba, která má právo na alespoň 25% podíl na zisku či likvidačním zůstatku.

Za osobu s koncovým vlivem v právnické osobě se považuje osoba, která má přímo či nepřímo právo disponovat větším množstvím hlasů než ostatní společníci, zejména má-li alespoň 25 % hlasů. Jedná se o vyvratitelnou právní domněnku, tento zákonný předpoklad lze tedy vyvrátit.

Skutečným majitelem svěřenského fondu je pak dále ze zákona vždy zakladatel, svěřenský správce, osoba oprávněná k dohledu nad svěřenským fondem, obmyšlení a okruh osob, ze kterých může být obmyšlený určen (tj. rovněž osoby, které obmyšleným jmenovány nebyly, ale dle statutu fondu potenciálně být mohou – např. potomci zakladatele).

Zákon obsahuje ještě celou řadu dalších pravidel pro určení skutečného majitele, v konkrétních případech se tedy může jednat o složitou a komplexní otázku.

  • Evidující osoba

Evidující osobou (tj. osobou s evidenční povinností) je každá právnická osoba (přeneseně tedy statutární orgán) a správce svěřenského fondu.

Evidující osoba je povinna zachovávat přesné a aktuální údaje o skutečných majitelích v požadovaném rozsahu (viz níže), a to po celou dobu, po kterou je fyzická osoba skutečným majitelem, a dále 10 let od zániku jejího postavení skutečného majitele.

Evidující osoba je povinna zajistit, aby evidované údaje o skutečném majiteli odpovídaly skutečnému stavu a je povinna podat návrh na zápis bez zbytečného odkladu poté, co nastanou relevantní okolnosti (např. změna skutečného majitele).

Do evidence skutečných vlastníků se automaticky propisují údaje z veřejných rejstříků. U společností s ručením omezeným jsou tak do evidence automaticky zapsáni společníci, kteří mají podíl ve výši alespoň 25 %, u svěřenských fondů se propisují údaje o svěřenském správci, zakladateli a obmyšlených a podobně. K automatickému průpisu však nedochází v případě, že byl skutečný majitel zapsán již v minulosti podle zákona o veřejných rejstřících. V takovém případě je nutno o automatický průpis zvlášť požádat.

Nemá-li tedy evidující osoba jiné skutečné majitele než ty, kteří jsou propsáni automaticky, nemusí již podávat vlastní samostatný návrh.

Pokud rejstříkový soud zjistí nesrovnalosti v zápisu v evidenci skutečných majitelů, vyzve evidující osobu k buď k jejich odstranění, nebo vyvrácení. Nevyhoví-li této výzvě, může mu soud uložit pokutu až ve výši 500.000,- Kč.

  • Evidované údaje

Do evidence se zapisují především identifikační údaje skutečného majitele, údaje o jeho postavení skutečného majitele a o skutečnostech, které toto jeho postavení zakládají, a dále den, kdy se zapsaná osoba skutečným majitelem stala a kdy jím být přestala.

Údaje evidované v evidenci skutečných majitelů nejsou veřejně přístupné v plném rozsahu.

U právnických osob lze z evidence veřejně získat údaje jméno, měsíc a rok narození, stát bydliště a státní občanství skutečného majitele.

U svěřenských fondů je omezení ještě větší a lze takto získat pouze informace, které jsou veřejně přístupné v evidenci svěřenských fondů. Nedá-li tedy zakladatel a obmyšlení výslovný souhlas s uveřejněním informací v evidenci svěřenských fondů, nebudou tyto informace veřejně přístupné ani ve výpisu z evidence skutečných majitelů.

Informace o skutečných majitelích svěřenských fondů (jméno, stát bydliště, rok a měsíc narození a státní občanství) však mohou být poskytnuty osobě, která osvědčí zájem v souvislosti s předcházením trestným činům legalizace výnosů z trestné činnosti.

K úplným údajům v evidenci mají přístup pouze evidující osoba a v evidenci zapsaný skutečný majitel.

Údaje dále mohou být v plném rozsahu poskytnuty soudům, exekutorům, finančním úřadům, policejním orgánům, povinným osobám v souvislosti s prováděním identifikace a kontroly klienta podle zákona upravujícího některá opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu atd.

  • Přechodná ustanovení

Evidované osoby, které nejsou obchodní korporací a dosud zápis do evidence skutečných majitelů neprovedly, jsou povinny zápis provést do 6 měsíců od účinnosti zákona, tj. do 30. 11. 2021.

Evidované osoby, které provedly zápis do evidence skutečných majitelů před účinností zákona o evidenci skutečných majitelů, jsou povinny evidované údaje přizpůsobit požadavkům zákona ve lhůtě 6 či 12 měsíců (v závislosti na právní formě) od účinnosti zákona.

  • Závěr

Zákon o evidenci skutečných majitelů obsahuje řadu pravidel pro určení skutečného majitele či majitelů právnických osob a svěřenských fondů.

Zejména u právnických osob se složitější strukturou nebo například u svěřenských fondů s více obmyšlenými (nebo dokonce s obmyšlenými určenými okruhem osob, z nichž mohou být obmyšlení jmenování) však může být přesná a správná identifikace všech skutečných majitelů náročná. Posuzování této otázky je proto vhodné věnovat náležitou péči a lze doporučit využití kvalifikované právní pomoci.

Ani evidující osoby, které mají skutečného majitele v evidenci již zapsaného podle stávající právní úpravy, by neměly nový zákon ignorovat, neboť i na ně se vztahuje povinnost případně údaje aktualizovat tak, aby odpovídaly požadavkům nového zákona.

V případě Vašeho zájmu Vám samozřejmě s danou problematikou rádi pomůžeme.

Pro více informací se prosím obraťte na partnera kanceláře, Mgr. Jiřího Kučeru, e-mail: jkucera@kuceralegal.cz; tel: +420 604 242 241, popřípadě na sekretariát, e-mail: info@kuceralegal.cz; tel: +420 273 134 333.

    Máte dotazy na naše služby?

    Ozvěte se nám ještě dnes

    +420 273 134 333