Evropský patent s jednotným účinkem ušetří čas i peníze

Počátkem prosince 2012 schválil Evropský parlament a Rada EU tzv. „patentový balíček“, který má za cíl zjednodušit, zefektivnit a zlevnit patentovou ochranu v Evropské unii. Očekává se, že první evropské patenty s jednotným účinkem by mohly začít fungovat již v prvním čtvrtletí roku 2014.

Dosavadní praxe evropských patentů je založena na tom, že autor vynálezu zažádá Evropský patentový úřad (EPÚ) o evropský patent a udělený evropský patent má v určeném státě stejný účinek, jako patent národní. Podmínkou je, že majitel patentu po jeho udělení provede validaci, to znamená, že podá u úřadů průmyslového vlastnictví určených států překlad patentového spisu do úředního jazyka tohoto státu a zaplatí předepsaný poplatek.
V každém jednotlivém státě je pak rovněž zapotřebí platit udržovací poplatky za evropský patent.

Evropský patent může mít dle vůle žadatele účinky v jednom, více, či všech státech EU, vždy však má v každém jednotlivém státě stejné účinky, jako patent národní. To znamená, že účinky evropského patentu se v jednotlivých státech liší, s čímž je spojena nutnost znát patentové právo všech jednotlivých států.

Náklady na registraci jednoho patentu ve všech členských státech EU se včetně překladů mohou pohybovat zhruba mezi 30.000,- až 40.000,- EUR. Jednotný evropský patent by přitom měl tyto výdaje snížit zhruba na desetinu.

Díky jednotnému evropskému patentu již totiž nebude zapotřebí validace evropského patentu v jednotlivých státech, ale bude stačit požádat Evropský patentový úřad o evropský patent s jednotným účinkem, který bude vynálezu poskytovat ochranu ve 25 členských státech Evropské unie. Itálie a Španělsko zatím na evropský patent s jednotným účinkem nepřistoupily, takže v těchto státech bude pořád nutné patenty registrovat zvlášť.

Zároveň odpadnou i náklady spojené s překlady do úředních jazyků příslušných států, protože bude stačit podat jen jednu žádost k EPÚ, a to v jednom ze tří oficiálních jazyků Unie (angličtině, francouzštině nebo němčině).

Hlavním rysem evropského patentu s jednotným účinkem je jeho jednotná povaha, to znamená že poskytuje jednotnou ochranu a má stejný účinek ve všech zúčastněných členských státech. Potřeba znalosti patentových úprav jednotlivých států tak odpadá, neboť rozsah ochrany evropského patentu je ve všech státech stejný.

Evropský patent s jednotným účinkem bude pouze volitelný a bude existovat vedle národních patentů a evropského patentu s účinky v jednom či více státech. Držitelé evropských patentů mohou do jednoho měsíce po udělení evropského patentu podat k EPÚ žádost o zápis jednotného účinku. Po zápisu jednotného účinku bude mít evropský patent stejný účinek na celém území všech zúčastněných států.

Součástí patentového balíčku je rovněž Dohoda o jednotném patentovém soudu. Podle ní bude obecný soud prvního stupně pro řešení patentových sporů sídlit v Paříži, specializovaný odbor pro patenty v oblasti všeobecné mechaniky v Mnichově a odbor pro léčiva a biotechnologie v Londýně. Odvolací soud pro patenty pak bude sídlit v Lucemburku.

Jednotné evropské patenty tedy výrazným způsobem sníží administrativní i finanční náklady na ochranu patentů na území EU, když ruší nutnost validace v každém státě a v jazyce příslušného státu. Rovněž patentové poplatky již nebude třeba hradit v každém jednotlivém státě, ale budou se hradit pouze EPÚ, který se pak již postará o jejich rozdělení mezi jednotlivé státy. V neposlední řadě díky jednotnému účinky odpadne nutnost znát právní úpravu patentů v jednotlivých státech ochrany.

Evropský patent s jednotným účinkem je proto vítaným institutem na poli práva duševního vlastnictví, který umožní výrazné úspory jak z časového, tak z finančního hlediska.

    Máte dotazy na naše služby?

    Ozvěte se nám ještě dnes

    +420 273 134 333