NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK: Dobrá zpráva pro podnikatele: bude možné jednoduše postoupit smlouvu

Další změnou, kterou přináší od 1. ledna 2014 nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“) je významná inovace v postupování pohledávek a závazků, tedy možnost velmi jednoduše postoupit veškerá práva i povinnosti dosud nesplněné smlouvy na jiný subjekt bez nutnosti uzavírat smlouvu novou.

„Postoupení smlouvy“ dle současné právní úpravy

Dle současné právní úpravy postoupení smlouvy jako takové možné není. V praxi je však často tento institut konstruován jako inominátní smlouva, která kombinuje prvky postoupení pohledávky a převzetí dluhu. Tato smlouva bývá obvykle označována jako „smlouva o postoupení práv a převzetí povinností“. Jelikož převzetí dluhu vyžaduje souhlas věřitele, je zřejmé, že tato smlouva musí být uzavřena jako smlouva třístranná, a to mezi postupitelem pohledávek ze smlouvy, postupníkem a druhou smluvní stranou takto „převáděné smlouvy“.

Tato praxe je velmi často a s různou mírou úspěšnosti uplatňována v developmentu nemovitostí, facility managementu a stavebnictví. S tímto způsobem „převodu smlouvy“ je však spojeno hned několik problémů. Především se jedná o kogentní ust. § 525 odst.
občanského zákoníku (dále jen „OZ“), které vylučuje postoupení pohledávek (i) osobních a (ii) těch, které nelze postihnout výkonem rozhodnutí, tj. pohledávky spočívající v právu věřitele žádat od dlužníka určitou pasivitu, tedy něčeho se zdržet či něco strpět, například neuplatnit právo na smluvní pokutu, etc.

Postoupení smlouvy dle NOZ

Výše uvedené problémy však s účinností NOZ odpadají, neboť nově již bude možno postoupit smlouvu jako celek, či pouze její část. Pro platné postoupení smlouvy je nutné splnit tři podmínky:
1. Postoupení nesmí být vyloučeno povahou smlouvy
2. Postoupená strana musí s postoupením souhlasit
3. K okamžiku postoupení smlouvy nedošlo k jejímu splnění

Povaha smlouvy bude vylučovat postoupení především tehdy, pokud je plnění vázáno na určitou osobu, její dovednosti či vlastnosti, např. plnění sportovce, nebo umělce, spočívající v nějakých výkonech. Souhlas s postoupením může postoupená strana předem. Bude tedy možné do smluv obsáhnout klauzuli, že strana souhlasí s jejím postoupením třetí osobě. Postoupení smlouvy bude účinné vůči postoupené straně od okamžiku jejího souhlasu. Bude-li tedy tento souhlas dán předem, bude nutné postoupenou stranu o postoupení vyrozumět.

Smlouva na řad

Jakoukoliv smlouvu dle NOZ je možno také uzavřít tzv. „na řad“. V takovém případě bude možno smlouvu postoupit pouhým rubopisem. Takováto možnost může ušetřit značné náklady na kontraktační proces a je velmi jednoduše proveditelná. Postoupení bude možno realizovat pouhým prohlášením (indosamentem) o převodu na rubu smlouvy, jako je tomu v případě převodu směnky. Není však zřejmé, jakým způsobem by mělo dojít k indosaci pouhé části smlouvy a tomu odpovídajícímu vyjádření souhlasu postoupené strany.

Závěr:

Možnost postoupit smlouvu a zobchodovat kontrakt je zcela jistě vítaným, protože velmi potřebným právním instrumentem, který ocení podnikatelé ve všech oblastech obchodu. Použití tohoto instrumentu však bude vyžadovat odbornou právní pomoc k prevenci budoucích sporů mezi stranami ohledně platnosti a rozsahu postoupení smluv.

V případě dotazů prosím kontaktujte partnera kanceláře, Mgr. Jiřího Kučeru na tel: +420 273 134 333 nebo jkucera@kuceralegal.cz

    Máte dotazy na naše služby?

    Ozvěte se nám ještě dnes

    +420 273 134 333