Soumrak anonymních akcií?

Na základě návrhu Vlády ČR projednává Parlament České republiky již ve druhém čtení novelu obchodního zákoníku, zákona o cenných papírech a zákona o podnikání na kapitálovém trhu (dále jen „Novela“). Jádrem Novely jsou legislativní opatření, které mají odstranit anonymní akcie a pomoci vždy dohledat vlastníky akcií. Je zřejmé, že cílem je zaručit větší transparentnost a omezit korupční prostředí, pro které anonymní akcie představují živnou půdu.

Pokud zákon projde bez významných změn, jednalo by se o největší zásah do práv akcionářů v uplynulých dvaceti letech.

Co jsou to anonymní akcie a proč představují problém?

Anonymní akcie jsou listinné akcie na doručitele, jež neobsahují jméno osoby, které tyto cenné papíry patří, převádějí se pouhým předáním a jejich vlastník se nemusí registrovat v žádném veřejně přístupném rejstříku. Je tedy nemožné dohledat svého majitele. Listinné akcie na doručitele se dle zákona o cenných papírech nazývají také listinnými akciemi na majitele, nicméně jde o stejné instrumenty.

Tyto akcie se obvykle drží v bankovní či notářské úschově, což představuje vyšší náklady na jejich správu. Krom toho převody listinných akcií jsou oproti převodům zaknihovaných akcií nákladnější, rizikovější a zdlouhavější. Tato ekonomická nevýhodnost je však vyvážena jiným faktorem. Anonymitou vlastníka, který není evidován v žádném rejstříku a je tak prakticky nezjistitelný. Společnost má sice povinnost pravidelně zveřejňovat v obchodním rejstříku vlastníky s podílem nad 20%, avšak ověřit pravdivost těchto informací prakticky nelze. Často tedy tyto údaje nejsou v souladu se skutečností.

Problém a anonymitou akcionářů je znatelný především v oblasti veřejných zakázek, kdy nelze vyloučit, že veřejnou zakázku nezískala společnost patřící např. politikovi, který má na zadání veřejné zakázky vliv, či spřízněné osobě, čímž se zvyšuje riziko korupčního jednání. Dalším problémem leží v daňové oblasti. V současném stavu totiž fakticky nic nenutí bývalé vlastníky anonymních akcií v daňovém přiznání uvádět, že došlo k jejich prodeji, což výrazně usnadňuje daňové úniky.

Tuto situaci má tedy řešit navrhovaná Novela a to především eliminací problémů spjatých s vlastnictvím listinných akcií na doručitele/majitele, a to novelou obchodního zákoníku, zákona o cenných papírech a zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

Problematickou situaci si dala vláda za úkol vyřešit právě Novelou.

Transformace akcií

Mají-li tedy do budoucna zmizet anonymní akcie, je třeba navrhnout vlastníkům těchto akcií způsoby jejich nahrazení. Novela počítá s následujícími možnostmi:

1. Transformace z listinné podoby na zaknihovanou

Jedná se o možnost zachování existence akcie na doručitele/majitele, ovšem za současného stanovení povinnosti jejího zaknihování, tedy registrace u centrálního depozitáře. Tímto způsobem tedy vlastník odevzdá listinnou akcii, která nadále bude existovat jen v elektronické podobě a nad dispozicí s ní bude mít dohled centrální depozitář. Zaknihování akcie tak již bude umožňovat identifikaci vlastníka.

Zaknihování akcií prostřednictvím centrálního depozitáře je však EU zcela výjimečné, protože evropské země koncepci jednotného centrálního depozitáře neznají a jeho roli plní převážně cestou imobilizací.

2. Imobilizace, nebo-li fyzické uložení u banky

Druhou variantou při zachování existence akcie na doručitele/majitele je její imobilizace. Imobilizace cenného papíru spočívá v uložení listinné akcie u banky, která pro dispozici s akcií zřídí samostatný účet, což umožní nejen identifikovat vlastníka, ale zároveň i sledovat výplatu dividend. Účet bude moci být pouze u bankovní instituce sídlící v EU nebo v některém státu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

V obou výše uvedených případech bude docházet k převodům akcií zápisem v evidenci investičních nástrojů. Výpisem z takové evidence se pak budou prokazovat též akcionáři. Tato identifikace vlastníka akcie pak bude moci být využita orgány činnými v trestním řízení i dalšími dozorovými a správními orgány, zadavateli veřejných zakázek, poskytovateli dotací a grantů a dalšími subjekty, o nichž to z určitých důvodů stanoví zvláštní zákony.

Současně se zavádí povinnost akcionářů držících listinné akcie na jméno zřídit si pro účely výplaty dividendy účet u bankovní instituce tak, aby bylo možné ověřit identifikaci akcionáře prováděnou samotnou společností, ale též sledovat tok dividend a jiných peněžitých plnění ve prospěch akcionáře.

3. Transformace z akcie na majitele na akcii na jméno

Novela samozřejmě pamatuje i na situaci, kdy vlastník akcie nebude chtít využít ani jednu z výše uvedených možností. V takovém případě se k datu 1.1.2014, tedy ke dni nabytí účinnosti zákona o obchodních korporacích (dále také jen „ZOK“), se veškeré akcie na majitele/doručitele mění na akcie na jméno přímo ze zákona. V tomto případě pak bude mít společnost dalších 6 měsíců na to, aby odpovídajícím způsobem upravila své zakladatelské dokumenty a podala návrh na změnu zápisu v obchodním rejstříku. Tato varianta je daleko méně nákladnější pro vlastníky akcií.

Souvislost Novely se ZOK

ZOK nabude účinnosti 1.1. 2014. ZOK předpokládá, že akciové společnosti budou moci mít v listinné podobě pouze akcie na jméno. Pokud se rozhodnou mít akcie na majitele, ukládá jim povinnost je imobilizovat nebo nechat zaknihovat u centrálního depozitáře.

O přijetí samostatného zákona regulující tuto úpravu bylo rozhodnuto již při projednávání ZOK v Poslanecké sněmovně. Důvodem je především skutečnost, že právní úprava tak bude nezávislá na pravidlech uvedených v ZOK. Přijetí samostatného zákona, který je součástí Novely, má především tu výhodu, že umožňuje v průběhu dalšího legislativního procesu posunout okamžik transformace i k dřívějšímu termínu. Samostatný zákon je připraven takovým způsobem, aby byl aplikovatelný jak v případě účinnosti ZOK, tak v případě, že ZOK účinnost k 1.1.2014 za jakéhokoliv důvodu nenabude.

Novela rovněž řeší transformaci akciových společností s listinnými akciemi podrobněji než ZOK, ve kterém chybí např. pravidla pro změnu akcií a úprava postupu, kdy akcionáři listinné akcie na majitele společnosti nepředloží k výměně za akcie na jméno.

Postup při změně formy je tedy dle Novely takový, že akcionáři předloží listinné akcie na majitele/doručitele buď k výměně za akcie na jméno, které budou nebo k vyznačení změn (tedy že došlo ke změně ze zákona a kdo je majitelem). Zda dojde k výměně akcií nebo pouze k vyznačení změn na dosavadních akciích, rozhodne představenstvo společnosti.

Akcionář, který tuto povinnost nesplní, pak nebude moci vykonávat práva spjatá s těmito akciemi a dále ztrácí právo na výplatu dividendy z těchto akcií.

Anonymní akcie v zahraničí

V Evropské unii je situace ohledně anonymních akcií různá. Má je např. Německo, Velká Británie či Polsko. Další státy EU (Nizozemí či Lucembursko) tyto akcie nezakazují, avšak mají navazující ochranu v oblasti veřejných zakázek. Často se jedná o zákaz účasti v zadávacím řízení určitého typu či nad určitou hodnotu zakázky.

Rovněž z práva EU nevyplývá povinnost zakázat akcie na majitele.

Potřeba změny právní úpravy tedy vyplývá především z právně-ekonomické situace v ČR, kdy roste počet akcií na majitele/doručitele a to často za účelem porušování či obcházení zákona. Existuje tedy domácí politická poptávka po snížení korupce, která vede k přijetí Novely.

Závěr

Inspirací pro výše uvedeno Novelu byl především právní řád Rakouska. Cílem pak je rozkrýt vlastnické vazby akciových společností a tím dosáhnout vyšší transparentnosti v podnikatelském prostředí a napomoci snížení ekonomické kriminality.

Novela bude znamenat pro vlastníky anonymních akcií, že budou moci přejít na novou úpravu dle zákona o obchodních korporacích (účinnost k 1.1.2014) o něco dříve, čímž mohou získat výhodnější vedení účtu za „zaváděcí ceny“, které mohou jednotlivé banky (potažmo centrální depozitář) poskytovat. Pokud si však budou chtít svou anonymitu podržet, nic jim nebrání počkat až na účinnost zákona o obchodních korporacích, tedy do prvního ledna 2014.

V případě dotazů prosím kontaktujte partnera kanceláře, Mgr. Jiřího Kučeru na tel: +420 273 134 333 nebo jkucera@kuceralegal.cz

    Máte dotazy na naše služby?

    Ozvěte se nám ještě dnes

    +420 273 134 333