Nový zákon o odpadech a zákon o výrobcích s ukončenou životností

V právní úpravě nakládání s elektroodpady došlo od Nového roku k významné rekodifikaci.

Do 31. 12. 2020 se nakládání s odpady řídilo zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech. Od 1. 1. 2021 je však tento zákon nahrazen dvěma samostatnými zákony, a to zákonem č. 541/2020 Sb., o odpadech (upravuje obecné nakládání s odpadem) a zákonem č. 542/2020 Sb., o výrobcích s ukončenou životností (upravuje nakládání s elektroodpadem, bateriemi a akumulátory, pneumatikami a vozidly).

Zákony přinášejí řadu změn stávajících povinností i povinnosti zcela nové. V následujícím článku se zaměříme na druhý ze jmenovaných zákonů, tedy zákon o výrobcích s ukončenou životností.

  • Nakládání s výrobky s ukončenou životností

Výrobky s ukončenou životností jsou odpadní elektrozařízení, baterie, akumulátory, pneumatiky a vozidlo.

Nakládání s těmito výrobky bylo dříve upraveno v zákoně o odpadech, tato úprava pak byla velice stručná a kusá (zejména co do elektrozařízení).

Úprava zákona o výrobcích s ukončenou životností je podstatně podrobnější a přináší výrobcům těchto výrobků také řadu nových povinností.

Zásadní informací je, že nakládání s výrobky s ukončenou životností, jsou výrobci povinni zajistit již od účinnosti zákona, tj. od 1. 1. 2021. Vzhledem ke skutečnosti, že zákon byl ve sbírce zákonů vyhlášen až 23. 12. 2020, měli výrobci k adaptaci na nový zákon fakticky pouze jeden týden.

Výrobci, kteří své povinnosti plnili v kolektivním systému podle předchozí úpravy, se však v ostatních povinnostech řídí předchozí právní úpravou, a to buď do skončení oprávnění provozovatele kolektivního systému podle předchozí úpravy nebo do 31. 12. 2021, podle toho, co nastane dříve. Výrobci, kteří své povinnost plnili v kolektivním systému, mají tedy určitou výhodu, když se na povinnosti dle nového zákona mohou adaptovat v delším časovém období (s výjimkou nakládání s odpadem, které se řídí vždy novou právní úpravou).

  • Povinnosti výrobce

Ačkoliv je primárním předmětem zákona nakládání s odpadem, stanovuje výrobcům povinnosti už při navrhování a výrobě a následném uvádění na trh.

Např. elektrozařízení musí být navrhována a vyráběna tak, aby byla snadno demontovatelná, aby z nich mohl použité nebo odpadní baterie nebo akumulátory snadno a bezpečně vyjmout konečný uživatel, popřípadě kvalifikovaný profesionál. Při uvádění na trh pak musí být např. připojen návod, jak baterie nebo akumulátory bezpečně vyjmout, uvádět odděleně od ceny elektrozařízení náklady na zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění odpadního elektrozařízení a podobně.

Rozšířeny jsou také povinnosti zřizování míst zpětného odběru, informační a evidenční povinnosti, změn doznala i úprava kolektivního systému pro plnění povinností výrobců a celá řada povinností dalších.

Některé z povinností výrobce má pak také distributor. Distributor pak za určitých okolností může zcela převzít odpovědnost výrobce.

Popis všech významných změn dalece přesahuje možnosti tohoto článku.

  • Povinnosti posledních prodejců

Zákon však nestanovuje povinnosti pouze výrobcům, ale také tzv. posledním prodejcům, tj. osobě, která vybrané výrobky prodává konečným užíváním (včetně prodeje online).

Některé tyto povinnosti jsou shodné jako u výrobců, tj. např. u posledních prodejců elektrozařízení je poslední prodejce rovněž povinen přikládat návod k vyjmutí baterií nebo akumulátorů, uvádět odděleně od ceny náklady na zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění odpadního zařízení a podobně.

Poslední prodejci však mají také řadu povinností, které výrobci nemají a naopak. Výčet veškerých povinností přesahuje možnosti tohoto článku.

  • Závěr

Zákon o výrobcích s ukončenou životností mění některé stávající povinnosti výrobců a posledních prodejců vybraných výrobků, a zavádí také celou řadu povinností nových.

Výčet těchto povinností je značně rozsáhlý a proto může být zejména pro menší prodejce náročné je všechny sledovat. Výrobcům, posledním prodejcům, distributorům, ale i provozovatelům kolektivních systémů lze doporučit revizi jejich povinností podle nové právní úpravy a případnou adaptaci této úpravě.

S ohledem na složitost a komplexitu zákona je pak vhodné vyhledat za tímto účelem kvalifikovanou právní pomoc. V případě Vašeho zájmu Vám rádi pomůžeme.

Pro více informací se prosím obraťte na partnera kanceláře, Mgr. Jiřího Kučeru, e-mail: jkucera@kuceralegal.cz; tel: +420 604 242 241, popřípadě na sekretariát, e-mail: info@kuceralegal.cz; tel: +420 273 134 333

    Máte dotazy na naše služby?

    Ozvěte se nám ještě dnes

    +420 273 134 333