Aktualita z EU – Evropský fond strategických investic má zajistit investice ve výši 315 miliard EUR

Evropský fond strategických investic (dále jen „EFSI“) byl zřízen nařízením Evropského parlamentu a Rady ze dne 25. června 2015 č. 2015/1017 (dále jen „Nařízení“) a je páteří investičního plánu Komise, který má za cíl přivést do konce roku 2017 do evropské ekonomiky až 315 miliard EUR jak ze soukromých, tak veřejných investic.

Fond bude financován především Evropskou investiční bankou (dále jen „EIB“), přičemž EU bude ze svého rozpočtu poskytovat záruky. Záruky EU přitom pokrývají zejména úvěry, záruky, protizáruky, nástroje kapitálového trhu a jakékoliv jiné formy nástrojů financování nebo úvěrového posílení poskytnutých ze strany EIB a EFSI.

Investiční plán má v praxi fungovat tak, že EIB s podporou EFSI poskytne předkladatelům projektů úvěr v hodnotě cca 50 % celkových nákladů na projekt a zbylých 50 % bude financováno z vlastních zdrojů, od investorů či prostřednictvím veřejných podpor (dotací).

Cílem investičního plánu je podporovat ekonomicky životaschopné projekty, přičemž Komise očekává, že podporovány budou projekty převážně v oblastech energetické, dopravní nebo sociální infrastruktury, přírodních zdrojů a životního prostředí, ale také v oblasti vzdělávání, znalostí, inovací a digitální ekonomiky. Podpora je přitom dostupná nejen pro velké podniky, ale rovněž pro podnikatele malé a střední.

Významnou roli v investičním plánu hrají rovněž národní podpůrné banky, které mají pomoci obnovit investice v Evropě svou účastí na investicích z EFSI. Investiční plán počítá s tím, že při zřizování investičních platforem mohou národní podpůrné banky z více členských států spojit své prostředky s Evropskou investiční bankou, což umožní podnikům v celé Evropě získat přístup k financování prostřednictvím EFSI.

V rámci investičního plánu tak např. Českomoravská záruční a rozvojová banka uzavřela s ESFI a EIB dohodu, že do konce roku 2017 poskytne malým a středním podnikatelům úvěry v objemu až 160 milionů EUR.

V rámci investičního plánu přitom mohou o úvěry žádat rovněž národní rozvojové banky nebo jiné banky či fondy nabízející investičním plánem zprostředkované úvěry.

Nařízení vedle EFSI zřizuje také Evropské investiční poradní místo (dále jen „EIPM“), které v září 2015 zahájilo svou činnost. Cílem EIPM je zejména poskytování poradenství investorům a finančním zprostředkovatelům. EIPM poskytuje především technickou pomoc v oblasti přípravy investic a jejich finančního strukturování, používání inovativních finančních nástrojů a popřípadě též poradenství o příslušných otázkách týkajících se právních předpisů EU.

Pro více informací se prosím obraťte na partnera kanceláře, Mgr. Jiřího Kučeru, e-mail: jkucera@kuceralegal.cz ; tel: +420604242241.

    Máte dotazy na naše služby?

    Ozvěte se nám ještě dnes

    +420 273 134 333